Yunus Gürkan küresel turizm sektöründe 40 yıldan uzun süredir çalışmaktadır. Konaklama, turizm ve termal faaliyetlerin pazarlanması alanlarında tanınan bir uzman olan Gürkan, otel yönetim sektöründe giderek derinleşen bir deneyime sahiptir.

Halen Türk Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi’nde Yüksek İştişare Danışma Kurulu Kıdemli Üyesi olup, daha öncesinde iki dönem Genel Sekreterliğini  öncesinde ise iki dönem Termal ve Medikal Spa Otelleri Grup Başkanlığı görevini yürüten Yunus Gürkan, onbeş yılı aşkın süre boyunca ABD’de çeşitli yönetici pozisyonlarında çalışmış ve geniş bir yelpazede yer alan müşteri ve organizasyonlara doğrudan danışmanlık desteği sağlamıştır. Yunus Gürkan yakın zaman önce Türkiye’deki ilk 5 yıldızlı termal otel olan Thermal d’Or Orucoglu’nda üst düzey yönetici olarak görev yapmış; öncesinde ise aralarında First Choice ve TUI’ın da bulunduğu Avrupa merkezli çeşitli tur operatörlerinde turizm danışmanlığı ve dünyaca ünlü otel zincirlerinde operasyon direktörlüğü görevlerini üstlenmiştir.

Faaliyetleri özellikle “Türkiye’de Termal Turizmi Geliştirmenin Yeni Boyutları” üzerine yoğunlaşan Yunus Gürkan, dünya çapında çeşitli temalarda düzenlenen sağlık turizmi kongreleri ve organizasyonlarında katılımcı ve organizatör olarak sık sık yer almaktadır. Gürkan, termal ve medikal spa merkezlerine sahip otellerin gelirlerini ve alanla ilgili bilinçlerini arttıran çok sayıda başarılı pazarlama planı geliştirmiştir. Yunus Gürkan ayrıca Türkiye çapındaki müşterilere yönelik bir dizi stratejik planlama faaliyetine öncülük etmekte ve sayısız termal turizm çalışması yürütmektedir.

Yunus Gürkan’ın temel ilgi alanları başta Türkiye’de ve küresel boyutta termal sağlık turizmi olmak üzere turizm planlama, politika oluşturma, yönetim ve sürdürülebilir turizm kalkınmasıdır. Bu bağlamda sağlık turizminin geliştirilmesi ve özellikle de Türkiye’nin 2023 kalkınma vizyonunun gerçekleştirilmesinde kilit sektörlerden biri olarak belirlenen termal turizm endüstrisinin rekabetçi kalkınma stratejileri konusunda Türk Sağlık Turizmini Geliştirme konularında  danışmanlık yapmaktadır.

yunusgurkan@ygurkan.com